ارتودنسی با دستگاه های جدید، مزایا، هزینه و روش ها

ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فک و دندان و جفت و ردیف کردن دندان های نامنظم و نیز بهترین روش سفید کردن دندان است. درنهایت، با انجام ارتودنسی مشکلات مربوط به نظم، ترتیب و قرارگیری دندان ها در فک برطرف شده ، اصلاح طرح لبخند انجام شده و فرد می تواند با کیفیت بهتری غذا بخورد و از زیبایی بیشتری هنگام صحبت کردن و نیز تغییر طرح لبخند و سفید کردن دندان برخوردار باشد.
طرح لبخند زیبا با دندان های مرتب گاهی اوقات برای خیلی ها آرزوست. آنها دندان های نامرتبی دارند و با هر بار جلوی آینه رفتن یا لبخند زدن به این فکر می کنند که کاش دندان های صاف و مرتبی داشتند. این آرزو این روزها دیگر دست نیافتنی نیست. علم دندانپزشکی نه تنها در زیباسازی دندان ها و بلیچینگ به خوبی پیشرفت کرده است بلکه روش های راحت تر و ساده تری را برای رسیدن به نتیجه مطلوب به کار می گیرد.

he2106

آیا درمان های ارتودنسی تنها برای زیبایی است؟

درمان های ارتودنسی به منظور برقراری رابطه بین دندانی و فکی بهتر انجام می گیرد. با این درمان ها نه تنها به زیبایی بیشتر دست می یابیم بلکه می توانیم با رعایت بهداشت از پوسیدگی های بیشتر که براثر نامرتبی و روی هم قرارگرفتن برخی از دندان ها یا فاصله بین دندانی جلوگیری کنیم. این روش با قرار گرفتن دندان ها در محل خود و ایجاد روابط فکی صحیح، سبب تلفظ بهتر حروف و کلمات توسط بیمار و نهایتا حضور با اعتماد به نفس او در جامعه می شود.

کدام روش ارتودنسی بهتر است

 • انتخاب روش درماني بستگي به شرايط مختلفي دارد که يکي از آنها نوع ناهنجاري و مشکلات دنداني و فکي بيمار، محدوديت‌هايي که در اندام‌ها و بافت‌هاي دهان بيمار وجود داشته و همچنين شرايط اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي است.
• هريک از روش‌هاي متداول، مزايا و معايب خاص خود را دارد و محدوديت‌ها يا امکاناتي را براي جابه‌جايي دندان‌ها براي ارتودنتیست يا بيمار ايجاد مي‌کند. به‌عنوان نمونه استفاده از روش سيم‌هاي مستقيم موجب دقت بيشتر در تعيين موقعيت و زاويه قرارگيري صحيح دندان‌ها در دهان مي‌شود و از طرفي زمان تخصيص وقت پزشک در جلسات ويزيت را کاهش مي‌دهد ولي ممکن است حفظ تکيه‌گاه و تثبيت موقعيت دندا‌ن‌هاي پايه مشکل‌تر باشد.
• روش ارتودنسي سريع به دليل استفاده از کليد يا قفل روي براکت‌ها، سرعت عمل بيشتري در کلينيک براي پزشک ايجاد کند. همچنين در سيستم «دايمون» علاوه بر داشتن مزاياي زياد فاصله زمان‌هاي ويزيت بيمار نيز افزايش يافته و تعداد دفعات مراجعه بيمار به مطب کاهش مي‌يابد. به علاوه نياز به کشيدن دندان‌ها را در شرايطي به حداقل مي‌رساند ولي با داشتن اين مزايا، هزينه بيشتري را به بيمار و پزشک تحميل مي‌کند. قابل توجه اينکه در برخي موارد که نياز به کاهش عرض قوس دنداني وجود دارد، استفاده از اين روش مزيتي براي بيمار نداشته و شيوه‌هاي ديگر همراه با کشيدن دندان نتايج مطلوب‌تري را مي‌تواند ايجاد کند.
• از روش‌هاي جديد ديگر در ارتودنسي، استفاده از سيستم ارتودنسي نامرئي با قالب‌هاي شفاف سريالي است که هر کدام از آنها در شرايطي مي‌توانند مورد استفاده قرار گيرند و مزايا و معايب خاص خود را دارند.

نحوه عملکرد ارتودنسی چگونه است؟

دستگاه های ارتودنسی با اعمال نیرو روی دندان ها آنها را جا به جا می کند. این نیرو با اطلاع کامل از میزان آنها و محاسبه با روش های خاص درمانی انجام می شود. پس از هر بار کشیدن سیم ها کمی درد ایجاد می شود که معمولا بعد از چند روز از بین می رود. نکته مهم آن است که درمان ارتودنسی نیاز به نظم خاص و آماده سازی دارد. حین ارتودنسی باید جرم گیری، ترمیم پوسیدگی، کشیدن دندان و آموزش بهداشت انجام شود تا پس از اتمام ارتودنسی دندان ها در سالم ترین شکل خود قرار داشته باشد

مزایای ارتودنسی سریع

•    شاخص‌ترین مزیت ارتودنسی سریع کوتاه بودن دوره استفاده از براکت‌ها است که به ویژه برای بزگسالانی مهم است که با توجه به تمایل به پنهان نگاه داشتن براکت‌ می‌خواهند با صرف کمترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه دست یابند.
•    دیگر مزیت ارتودنسی سریع امکان استفاده از انواع براکت‌ها، یعنی براکت‌های فلزی (پرکاربردترین و ساده‌ترین نوع)، سرامیکی (مشابه نوع فلزی اما سفید رنگ و با وضوح کمتر) و زبانی (براکت‌هایی که به دلیل قرار گرفتن در پشت دندان‌ها دیده نمی‌شوند) است.
•    دستاورد ارتودنسی سریع تنها به ایجاد لبخندی زیبا محدود نمی‌شود، این روش برای سلامتی نیز مفید است؛ چون براکت‌ها مشکلات ساختاری‌ به وجود آورنده اختلال اور بایت یا کجی دندان‌ها را اصلاح می‌کنند، ارتودنسی سریع نیز مانند ارتودنسی متداول قدیمی سلامت کلی دهان و دندان را بهبود می‌بخشد. مرتب بودن دندان‌ها نقش مؤثری در سلامت لثه و دندان دارد و باعث می‌شود بیمار بتواند به راحتی بجود، گاز بزند و صحبت کند.

معایب ارتودنسی

رتودنسی یک درمان است و اگر این درمان درست انجام شود و هم پزشک و هم بیمار کار خود را درست انجام دهند مشکلات و عوارض بعدی برای فرد ایجاد نخواهد شد.
یکی از نکات مهم در ارتودنسی رعایت بهداشت می باشد.که این امر مهم با اجرای کامل دستورات پزشک و انجام  درست مسواک زدن و کشیدن نخ دندان‌ میسر می شود. بی‌شک، گذاشتن برکت‌ها و سیم‌ها در دهان، گیر غذایی را بیشتر می‌کند و اگر بیمار در رعایت بهداشت کوتاهی کند دندان‌ها پوسیده می‌شوند.
نخ دندان‌ ارتودنسی به دلیل داشتن سه قسمت عمده، یعنی قسمت تنیده شده و سخت‌تر، قسمت کاموایی و قسمتی که شبیه دیگر نخ دندان‌ها است، قادر است به خوبی دندان‌های شما را از تماس با مواد غذایی و عوامل پوسیدگی دندان محافظت کند.
استفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید، دو تا سه بار در هفته توصیه می ‌شود. مطمئن باشید اگر این نکات را رعایت کنید، به هیچ‌ وجه دندان‌های شما دچار پوسیدگی نخواهند شد.

دستگاه های جدید ارتودنسی

دستگاههای جدید ارتودنسی همواره سعی در افزایش زیبایی و کاهش مشاهده شدن برای کاربران خود دارند. ارتودنسی اینویزیلاین، ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی با براکت های سرامیکی نمونه هایی از این ابزار ها و روش های نوین هستند.

هزینه و قیمت ارتودنسی دندان ها

بسیاری از بیمارانی که به ارتودنسی نیاز دارند، از گرفتن وقت ملاقات برای مراجعه به دندانپزشک ابراز نگرانی می کنند. بخشی از این نگرانی به طور کلی مربوط به عدم اطمینان آن ها از روش های ارتودنسی می باشد. سایر بیماران نیز به علت نگرانی از مسائل مالی این روش مردد هستند. قبل از استفاده از هر گونه خدمات بیماران می خواهند بدانند که “هزینه ی ارتودنسی چقدر است؟”
برخلاف خرید یک اتومبیل، پاسخی قطعی در مورد هر بیمار برای این سوال که “هزینه ی ارتودنسی چقدر است؟” وجود ندارد.  روش درمانی ارتودنسی برای هر فرد منحصر به خود اوست و متغیرهای زیادی در هزینه های نهایی شما تاثیر گذار خواهند بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>