جراحی ایمپلنت: مراحل جراحی و مراقبت ها

ایمپلنت دندان (کاشت دندان) پین های باریکی هستند که از تیتانیوم خالص سازگار ساخته شده که درون استخوان فک گذاشته می شود. دندان متحرک، قابل اتصال به این ایمپلنتها هستند. حدود 3 تا 6 ماه زمان لازم برای رشد و ترمیم استخوان اطراف ایمپلنت است. ایمپلنت ها نوعی روکش دندان محسوب شده که جایگزین دندان می شوند.

لمینیت دندان نیز نوعی روکش دندان محسوب می شود که البته با ایمپلنت متفاوت است. برای اطلاع دقیق از این روش و همچنین هزینه لمینت دندان با پزشک مشورت نمایید.

aaaa16

هنگام انتخاب ایمپلنت میزان استخوان در دسترس، میزان استحکام استخوان و زمان گذاشتن ایمپلنت در نظر گرفته می شود. اگر استخوان کافی برای گذاشتن ایمپلنت در دسترس نباشد می توان در شرایط خاص مقداری استخوان برگرفته از نقاط دیگر پیوند زد.همچنین بر حسب میزان سختی استخوان انواع پیچ دار و بدون پیچ ایمپلنت انتخاب می شود. ایمپلنت می تواند بلافاصله پس از از دست رفتن دندان و کشیدن آن یا پس از زمان طولانی ترمیم، جایگزین شود. شکل ایمپلنت مانند ریشه دندان طبیعی است. پس از از دست رفتن دندان در صورت عدم جایگزینی سریع با ایمپلنت امکان تحلیل استخوان و کاهش توانایی جویدن و کج شدن دندانهای کناری است. اگر گذاشتن با تاخیر ایمپلنت پیشنهاد می شود ایمپلنت های کوچکتر و استوانه ای به دلیل در دسترس بودن استخوان کمتر استفاده می شود. هنگامی که از ایمپلنت استفاده شود کمک به سفیدکردن دندان می کند و دیگر نیازی به بلیچینگ نیست.

معمولا قیمت بلیچینگ دندان در افراد متفاوت است. بنابراین نمی‌توان قیمت سفید کردن دندان را بطور دقیق تخمین زد. برای آگاهی از  هزينه سفيد كردن دندان با ليزر به دندانپزشک خود مراجعه کنید. مقدار هزینه بلچینگ دندان پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

جراحی ایمپلنت

درمان های جراحی ایمپلنت در مطب دندانپزشک و با تزریق داروی بی حسی دندانپزشکی انجام می شود . این درمانها نیاز به بیهوشی ندارند ولی در صورت اضطراب فرد ممکن است ، دندانپزشک توصیه هایی در خصوص استفاده از داروهای آرامبخش در شب قبل از جراحی داشته باشد . استرس قرار دادن ایمپلنت تقریبا به اندازه استرس کشیدن یک دندان است

مراحل جراحی ایمپلنت

مرحله اول جراحی :
در مرحله اول با آماده سازی محل مورد نظر و باز کردن لثه در آن ناحیه ، پس از استقرار ایمپلنت سرپوش بر روی آن قرارداده می شود و لثه به کمک بخیه به محل قبلی خود بازگردانده می شود . بعد از اتمام مرحله اول توصیه های دارویی ، بهداشتی و قرار بعدی ملاقات به شما ارائه خواهد شد . دقت نمایید در برخی از انوع ایمپلنت ها جراحی فقط طی یک مرحله انجام می شود . آموزش مراقبت های بعد از جراحی لثه را در مقاله بعد شرح خواهیم داد .
مرحله دوم جراحی :
در صورت نیاز به مرحله دوم جراحی با محکم شدن ایمپلنت و جوش خوردن آن به استخوان ، جراحی برای حذف سرپوش و قرار دادن تاج مصنوعی اولیه انجام می شود . این مرحله ، ساده تر بوده و مدت زمان کمتری نسبت به مرحله اول دارد . در این مرحله در صورت صلاحدید دندانپزشک ، روکش موقت تاج بر روی ایمپلنت قرار می گیرد . بعد از مرحله دوم جراحی ، لازم است از دندان های بیمار قالب گیری شده تا تاج نهایی در لابراتوار ساخته شود .
استقرار روکش دندان مصنوعی :
با آماده شدن تاج نهایی ، دندانپزشک آن را بررسی نموده و در صورت عدم وجود هرگونه اشکالی آن را بر روی ایمپلنت ( آباتمنت ) قرار می دهد . سپس دستورالعمل و مراقبت های لازم به بیمار آموزش داده می شود .

مراقبیت های بعد از جراحی ایمپلنت

پس از رفع بی حسی ، ممکن است قدری احساس ناراحتی و درد کنید . جهت رفع آن ، از مسکن تجویز شده استفاده نمائید .
حداقل تا سه ساعت پس از جراحی از خوردن، آشامیدن، فعالیت دهانی نظیر تف کردن، مک زدن و شستشوی دهان خودداری کنید.
حداقل در شب اول از کشیدن سیگار خودداری کنید و تا روز برداشت بخیه استعمال آن را به حداقل ممکن برسانید. زیرا حرارت حاصل از سیگار ، همچنین مواد حاصل از احتراق آن ترمیم رامختل می کند. در صورتی که سیگاری هستید، از این فرصت برای ترک دائمی آن استفاده کنید!
به منظور جلوگیری از تجمع میکروبها و بوی بد ، با دهان شویه تجویز شده دهان خود را شستشو دهید.
می توانید با قید احتیاط به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهید. به مدت دو روز پس از جراحی از انجام فعالیتهای سنگین نظیر شنا و تنیس خودداری کنید.
سایر قسمتهای دهان به غیر از ناحیه جراحی شده را طبق روشهائی که یاد گرفته اید، به دقت مسواک کنید. بعد از جراحی تا چند روز خونریزی از لثه ها بیشتر خواهد شد که به دلیل مراحل اولیه ترمیم بوده و کاملا” طبیعی است و بعد از ترمیم ناحیه، بکلی قطع خواهد شد.
در صورت اطمینان از وجود خونریزی ( مشاهده لخته) ، قطعه ای گاز یا پنبه استریل را مرطوب کرده و در ناحیه قرار داده و به مدت 30 دقیقه با فشار ملایم ولی ممتد، نگه دارید تا خونریزی قطع شود . لطفا آن را در این مدت بر ندارید و یا کیسه ای را از یخ پر نموده و پس از پیچاندن در پارچه ای ، آن را بطور متناوب و با فواصل 10 دقیقه ای از روی گونه بر روی موضع جراحی بگذارید . در صورت ادامه خونریزی بعد از این مدت ، به مرکز درمانی مراجعه کنید . در صورت عدم دسترسی به مراکز درمانی ، می توان به جای گاز یا پنبه مرطوب از یک عدد چای کیسه ای مرطوب شده با آب ولرم ، در ناحیه استفاده کرد .
ممکن است تورم در ناحيه جراحي نيز ایجاد گردد كه تا روزسوم پس از جراحي به حداثر مقدار خود میرسد. جهت جلوگيري از ايجاد تورم و نيز كنترل آن تا 36 ساعت پس از جراحي باز هم كيسه يخ وسيله مناسبي است. در صورت ادامه تورم پس از اين مدت ،برعکس، گرماي مرطوب به کاهش تورم كمك خواهد نمود. اگر تورم دردناک بوده و یا احساس کنید که مرتبا” بدتر می شود ، با مطب تماس بگیرید.
دارو یا داروهای تجویز شده را مطابق دستور مصرف کنید.
در صورتیکه از پروتز متحرک استفاده می کنید حداقل برای 10 روز از آن نباید استفاده گردد. پس از آن همکار پروتزیست ما آن را برای شما طوری اصلاح می نماید که بر روی ایمپلنتهای شما، فشاری وارد نگردد. در طی دوره چند ماهه ترمیم نیز باید تا حد امکان مدت زمان کمتری از آنها استفاده گردیده و در ساعات غیر ضروری، حتما” از دهان خارج گردند.
بخیه ها 10 روز بعد از دهان خارج خواهند گردید.
پس از خارج کردن بخیه ها ، وضعیت ترمیم ایمپلنتهای شما به صورت ماهانه کنترل خواهند گردید. پس از طی دوره 6-3 ماهه مرحله دوم جراحی به منظور باز نمودن رویه ایمپلنتها ، انجام خواهد شد که پس از گذشت 2-1 هفته آماده انجام مراحل پروتزی توسط همکار پروتزیست می باشد.

عوارض بعد از جراحی

عوارض اولیه پس از جراحی نصب ایمپلنت مانند سایر جراحی‌هاست که شامل درد، تورم و احساس سوزش در محل جراحی می‌شود، اما در صورت توجه‌نکردن ساختار فک و محل قرارگیری سینوس‌ها‌ از سوی دندانپزشک، ایمپلنت ممکن است وارد فضای سینوس شود که علاوه بر درد و تورم منجر به سینوزیت حاد نیز می‌شود.
ایمپلنت در فک پایین نیز در محل جراحی ممکن است به عصب این ناحیه صدمه بزند که علائم آن به صورت بی‌حسی لب پایین و چانه و حتی گاهی درد‌های غیرعادی تظاهر پیدا می‌کند. در مواردی، اگر صدمه شدید باشد عارضه بی‌حسی غیر قابل بازگشت و نیازمند جراحی‌های میکروسکوپیک برای پیوند عصب خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>