پر کردن دندان و مراقبت های بعد از پر کردن

پرکردن دندان یا ترمیم دندان به بازگرداندن عملکرد و شکل ظاهری دندان آسیب دیده با مواد ترمیم کنندۀ دندان گفته می‌شود. خرابی ساختار دندان معمولاً در اثر پوسیدگی دندان یا آسیب‌های خارجی بوجود می‌آید. بعد از پر کردن دندان با انجام روکش دندان می توان از دندان پر شده محافظت کرد. اگر پوسیدگی دندان قابل حل با روش های پر کردن دندان و عصب کشی نبود باشد آن را کشید و با انجام ایمپلنت می توان نبود دندان کشیده شده را جبران کرد.

در خصوص مقایسه هزینه ها باید گفت ، هزینه ایمپلنت به دلیل لزوم انجام جراحی بیشتر از بریج (پل دندان مصنوعی) است. البته صندوق‌های بیمه هزینه بعضی عمل‌های دندانپزشکی و بخشی از عمل‌های ترمیمی را تحت پوشش قرار می‌دهند. برای آگاهی از روند و طرح‌های خاص بیمه با دندانپزشک خود مشورت کنید.

por-kardane-dandan
پرکردن دندان چیست؟

ابتدایی ترین و رویی ترین قسمت بافت دندان قسمت تاج دندان ها می باشد که توسط موادی به نام مینا محافظت می شود تا آسب نبیند زیرا اگر تاج دندان دچار آسیب شود و از بین برود بقیه قسمت ها نیز به سرعت از بین می روند و فرد گاهی حتی دندان خود را به دلیل آسیب زیاد بافت دندان از دست خواهد داد . پوسیدگی دندان یکی از دلایل شایع از دست دادن و خرابی دندان ها می باشد که علت پوسیده شدن دندان اغلب در سنین بلوغ و نوجوانی فرد با آن درگیر می شود البته ابن به آن معنا نمی باشد که در سایر سنین این اتفاق نمی افتد بلکه درصد کمتری را شامل می شود . راه های زیادی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان پوسیدگی دندان وجود دارد اما بعد از پوسیده شدن دندان بهترین راه برای درمان پوسیدگی دندان و حفظ نواحی باقی مانده از دندان ، پر کردن دندان می باشد . در واقع در روش پر کردن دندان قسمتی از بافت دندان را که خراب است می تراشند و خارج می کنند و حفره ناشی از آن را با مواد مخصوص جایگزین می کنند . معمولا جنس استفاده شده در پرکردن دندان به نوع و جنس دندان و محل آسیب می باشد مثلا در پر کردن دندان جلو حتما باید از مواد رنگ دندان استفاده شود و یا در دندان های آسیا باید از مواد مستحکم تر استفاده شود زیرا فشار بیشتری از طرف فک بر روی آنها قرار می گیرد . روش پر کردن دندان به این گونه می باشد که ابتدا نواحی دندان مورد نظر بی حسی موضعی می گیرد . سپس دندانپزشک قسمت های خراب و کمی بیشتر را تراشیده ( علت تراشیدن بیش از خرابی un support مینای دندان می باشد ) و بعد از آن چک می شود که عصب بیرون نباشد و با گذاشتن موادی جهت حفظ عصب دندان مواد مورد نظر جهت پر کردن دندان را در دندان قرار می دهیم . بعد از آن به مدت چند ساعت نباید چیزی خورد و بعد کم کم با شروع مایعات می توان خوردن را آغاز کرد . البته به مدت تا 2 تا 3 روز نباید فشار زیادآن وارد شود .

مراقبت های بعد از پر کردن دندان

اگرهمین الان دندانتان را پر کرده‌اید و دوست دارید بدانید چه مواردی  را باید انجام دهید  این مطلب مختص شماست
ا- تا چند ساعت بعد از ترمیم دندان با مواد سیاه (  پر كردن دندان با آمالگام ) از خوردن خوراکی‌های جویدنی خود داری کنید. در این مدت، ترمیم انجام شده نسبت به فشار و شکستگی ناشی از آن بسیار حساس است. نوشیدن مایعات ایرادی ندارد. همچنین تا یک شبانه روز، برای جویدن غذا، بیشتر از سمت دیگر دهان که در آن ترمیمی انجام نشده استفاده کنید.
۲- بعد از ترمیم دندان با مواد همرنگ (کامپوزیت) خوردن خوراکی‌های جویدنی ایرادی ندارد؛ ولی مصرف مواد رنگی مثل چای و قهوه را باید به حداقل ممکن رساند. درصورت استفاده از این مواد، بخصوص در بیست و چهارساعت اول، باید هرچه سریع‌تر دهان را شست. این ترمیم‌ها تا مدتی به جذب مواد رنگی حساس هستند.
۳- ترمیم دندان مانع رعایت بهداشت دهان نمی‌شود. ولی باید توجه داشت که برای زدن مسواک وکشیدن نخ دندان بخصوص در ترمیم‌های آمالگام، حداقل چند ساعت از زمان انجام ترمیم بگذرد. اگر نخ کشیدن روی دندان ترمیم شده مقدور نیست باید به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.
۴- وجود درد وحساسیت خفیف به آب سرد وگرم بعد از ترمیم دندان، طبیعی است. این درد پس از گذشت چند روز برطرف می‌شود؛ البته ممکن است گاهی تا یکی دو ماه طول بکشد. با این حال، اگرپس از گذشت چند روز از شدت درد کاسته نشد ویا درد بصورت شبانه یا نبض دار بروز کرد حتما به دندان‌پزشک خود مراجعه نمایید.
۵- احساس بلندی در دندان ترمیم شده می‌تواند ناشی ازبی حسی ناحیه مورد عمل باشد. متفاوت بودن شکل ترمیم نسبت به حفره پوسیدگی وتازگی آن برای حفره دهان، باعث توجه بیش از حد به ترمیم واحساس بلندی کاذب می‌شود.
۶- در صورتی که درمنزل و بعد از برطرف شدن بی‌حسی در محل ترمیم احساس بلندی یا تیزی و زبری کردید، پس از گذشت حداقل یک شبانه روز به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید تا نسبت به برطرف کردن آن اقدام نماید.
۷- بی حسی ناحیه مورد ترمیم برحسب نوع بی‌حسی ممکن است یکساعت تا چند ساعت طول بکشد. نکته‌ای که در این مدت لازم است رعایت شود، این است که مراقب باشید لب و گونه را ناخواسته گاز نگیرید و زخمی نکنید.
۸- به طورمعمول ترمیم‌های همرنگ یا‌‌ همان کامپوزیتی بعد از چندین ماه سرویس دهی، دچار درجاتی از تغییر رنگ نامطلوب می‌شوند. همچنین ممکن است ترمیم‌های آمالگام بعد از مدتی جلای سطحی خود را از دست بدهند ویک ظاهر ناخوشایند و ناصاف پیدا کنند. در صورت بروز این مساله به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.
۹- در برخی بیماران ممکن است، برخورد قاشق‌های استیل به ترمیم آمالگام، باعث ایجاد حالتی مانند برق گرفتگی خفیف شود. گاز گرفتن ورقه‌های آلومینیومی مثل پوست شکلات هم منجر به بروز این حالت می‌شود. اگر این حالت زیاد پیش می‌آید و شما را آزار می‌دهد باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا نوع ترمیم را عوض کند.
۱۰- وقتی یک دندان ترمیم می‌شود این به معنای آن نیست که دیگر نیاز به هیچ کاری نیست و این دندان‌ پرونده‌اش در قبال پوسیدگی بسته شده است. ممکن است دندان در محل انجام ترمیم دچار پوسیدگی ثانویه شود ویا از محلی غیر از محل انجام ترمیم مورد پوسیدگی جدید قرار بگیرد. در واقع ترمیم دندان، نیاز آن را به رعایت بهداشت بیشتر می‌کند. پس حتی اگر تمام پوسیدگی‌های دندانیتان را با ترمیم برطرف کرده‌اید لازم است به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و هرشش ماه یکبار به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>